V rámci SR doprava zadarmo na všetky mapy

Chystáte sa na dovolenku? Ak áno, určite ste už premýšľali, čo všetko tam budete potrebovať, čo si so sebou zbaliť a na čo nezabudnúť. A rozmýšľali ste aj nad tým, čo si z dovolenky prinesiete domov ako spomienku? Veľa ľudí zbiera magnetky, niekto si prinesie tradičný výrobok alebo miestnu špecialitu a ďalší sa domov vracajú najmä s plnou hlavou zážitkov.

Magnetky, typický suvenír pre väčšinu dovolenkárovMagnetky, typický suvenír pre väčšinu dovolenkárov

Magnetky

Asi najtypickejším suvenírom z dovoleniek sú magnetky. Veď koľkí z vás máte na chladničke pripnutú aspoň jednu? A nemusí byť ani z vašej vlastnej dovolenky. Vždy sa totiž nájde niekto, kto vám nejakú prinesie. A väčšinou je to tiež prvá vec, ktorá vám napadne ako suvenír pre rodinu alebo známych. Navyše sa bez problémov zmestí aj do príručnej batožiny.
Či už idete k moru, spoznávať Rím alebo na turistiku do Tatier, magnetky na vás vykúkajú z každého rohu. Niektorí si ich medzi sebou vymieňajú ako známky. Nehovoriac o tom, že hľadanie tej najlepšej, najkrajšej alebo najlacnejšej magnetky vám niekedy zaberie aj pol dňa :D Ale keď si už dáte tú námahu, skúste namiesto tých čínskych kúpiť originálne, lokálne vyrobené magnetky. A viete, kde si ich potom okrem chladničky môžete vystaviť? Napríklad na kovovú mapu sveta

Kovová mapa sveta, nové miesto na vaše magnetkyKovová mapa sveta, nové miesto na vaše magnetky

Fotky

Ste vášnivý fotograf, ktorý hodiny čaká na mieste na to správne svetlo alebo radi fotíte všetkých a všetko? Práve vďaka fotkám sa aj po návrate domov viete "vrátiť" na dané miesto a zaspomínať si na všetky tie krásne okamihy. V dnešnej digitálnej dobe nie je problém spraviť na jednom výlete aj stovky fotiek. Ale čo potom s nimi? Väčšinou ostanú uložené v mobile alebo v počítači. Ale nie je to škoda? Spravte si z nich fotoknihu a pochváľte sa ňou blízkym a priateľom, zarámujte si ich na stenu alebo si ich vyvolané uložte napríklad do dreveného fotoalbumu.

Uložte si vaše fotky do dreveného fotoalbumuUložte si vaše fotky do dreveného fotoalbumu

Gurmánske špeciality

Spomínate si, ako ste sa rozplývali blahom, keď ste ochutnali miestnu špecialitu? Pamätáte si na vôňu tej úžasnej kávy v malej zastrčenej kaviarničke? Prineste si domov niečo z miestnej kuchyne a pripravte si doma kulinársky zážitok. Alebo pozvite na návštevu vašich známych a pripravte im lokálnu špecialitu tak, ako ste sa ju naučili variť počas dovolenky v kurze varenia. 
Olivový olej z Grécka, írska whiskey, španielske víno alebo syr z Holandska. To sú tie pravé suveníry, ktoré potešia vaše zmysly a predĺžia zážitok z vašej dovolenky.
Pozor však na to, čo si so sebou môžete vziať domov. V príručnej batožine do lietadla môžete mať len tekutiny do 100ml a napríklad aj také arašidové maslo patrí medzi tekutiny.

Zájdite aj na miestny trh a prineste si domov gurmánske špecialityZájdite aj na miestny trh a prineste si domov gurmánske špeciality

Miestne výrobky

Kde spoznáte kultúru danej krajiny lepšie ako na lokálnom trhovisku? Okrem skvelého jedla a autentickej atmosféry tam nájdete aj výrobky miestnych remeselníkov. Prineste si z Peru typické juhoamerické pončo z alpaky. Alebo kožený opasok či peňaženku z Talianska. A čo tak namiesto pohľadnice kúpiť obraz od miestneho umelca? Okrem spomienky majú takéto suveníry aj pridanú hodnotu. Podporíte tým domácich, pre ktorých je to možno jediný zdroj príjmu a vaši blízki tiež určite ocenia, keď od vás dostanú originálny a praktický darček. 

Typické peruánske pončo využijete aj pri foteníTypické peruánske pončo využijete aj pri fotení

Zážitky a spomienky

Dovolenka je tiež zdrojom tých najlepších, často aj vtipných alebo bizarných zážitkov. Vyskúšajte niečo, na čo ste nikdy nemali odvahu. Prihláste sa na kurz varenia, tanca, vyskúšajte potápanie alebo surfovanie. Alebo si najmite miestneho sprievodcu, ktorý vám ukáže aj menej turistické, ale možno oveľa zaujímavejšie miesta. Pri návšteve takého Islandu určite nevynechajte pozorovanie veľrýb. Dnes to už všetky spoločnosti robia s ohľadom na životné prostredie aj samotné veľryby. Získate zážitok, ktorý vo vás ostane po celý život. Alebo skúste len jednoducho spolamiť a namiesto naháňania sa za fotkami na instagram si vychutnajte dané miesto a daný okamih. Zrazu objavíte niečo, čo vo vás zanechá oveľa viac.

Pozorvanie veľrýb na Islande, zážitok na celý životPozorvanie veľrýb na Islande, zážitok na celý život

Pozor na zakázané predmety

Nie všetky suveníry sa však môžu vyplatiť. Niektoré vám môžu návrat z dovolenky pekne skomplikovať. V horšom prípade si ju môžete nechcene predĺžiť pobytom za mrežami. Vyhnite sa kúpe živých zvierat, kožušín, slonoviny, výrobkom z morských korytnačiek, koralom, kože z plazov, ale aj tropickým druhom rastlín a výrobkov tradičnej čínskej medicíny. Rovnako tak nie je vhodné nosiť si domov piesok alebo kamienky z pláže. To, čo patrí do prírody, nechajte v prírode. 

Pozor na to, aký suvenír si beriete domovPozor na to, aký suvenír si beriete domov

Lacné čínske tričko s vtipným nápisom sa môže zdať ako super nápad, ale budete ho nosiť aj doma? Neskončí niekde na spodku šuplíka? Skúste tentokrát kúpiť typické, autentické produkty, ktorými podporíte lokálnych výrobcov a ktoré prinesú peniaze do danej krajiny. Alebo investujte do zážitku, na ktorý budete ešte dlho spomínať.
Aký bude váš ďalší suvenír?